Ayar, Çaykur işçilerinin taleplerini TBMM’ye taşıdı

Ayar, Çaykur işçilerinin taleplerini TBMM'ye taşıdı

Milletvekili Ayar Çaykur’daki memur alımlarının Çaykur bünyesinde işçi olarak çalışan Üniversite mezunları arasında alınması talebini ileterek “ÇAYKUR bünyesinde çalışan arkadaşlarımız var

26 Kasım 2016 - 18:16

Milletvekili Ayar Çaykur’daki memur alımlarının Çaykur bünyesinde işçi olarak çalışan Üniversite mezunları arasında alınması talebini ileterek “ÇAYKUR bünyesinde çalışan arkadaşlarımız var. Ziraat mühendisleri, çay eksperleri, çeşitli alanlarda uzmanlaşmış üniversite mezunu olan ama işçi statüsünde yıllarca çalışıyor ama memur işleri yaptırılıyor. Bu arkadaşlarımızın zaman zaman yaptığı işlere karşılık unvanlarda memur alımları yapılıyor ama memurlarımız bir müddet sonra kendi memleketlerine gitmek için bizlere geliyorlar, referans alıyorlar, sorun üzerine sorunlar oluşuyor. Oysa bir ara ÇAYKUR’da yine yaptık, birkaç kuruma daha yapılan bir uygulama vardı. Yani bu arkadaşlarımızın geçici bir maddeyle işleriyle doğru orantılı olarak memurluğa geçirilmesi şeklinde bir talepleri var, bunu özellikle arz etmek istedik. Geçen sene de yine bütçede bu konuyu arz etmiştik." dedi.

Milletvekili Ayar mevsimlik işçilerin sorunlarını da dile getirerek, “Sayın Bakanım, bu hususlara ilaveten bir başka hususu dile getirmek istiyorum: Mevsimlik işçiler konusu. Mevsimlik işçiler sayı olarak 23 bin gibi fakat ÇAYKUR’da, çay sektöründe 8 -9 bin mevsimlik işçimiz var. Mevsimlik işçilerimiz beş ay çalışıyor yani yüz elli gün, yedi ay sözleşmeleri askıda olduğu için işsiz sayılmıyorlar, onun için de işsizlik tazminatı alamıyorlar. İŞKUR’un TYP projelerinden faydalanamıyorlar. Bu konuda çok ciddi bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kardeşlerimizin durumunda kısmi de olsa bir düzeltme yapmak durumundayız.” dedi.

[reklam]

Milletvekili Ayar Ayrıca komisyon görüşmelerinde söz alarak Hükümetin çay politikasını eleştiren Mehmet Bekaroğlu’na da cevap niteliğinde şunları söyledi, “Çayın her aşamasında bulunan bir kardeşinizim, çay müstahsiliyim. Şu anda da fiilen yaş çay yapıyorum. Yaş çay alım politikası fevkalade doğru işliyor. Eskiden Rize’de seçimler sadece çay ve ÇAYKUR üzerinde yoğunlaşırdı. Seçimlerde çaydan başka konu konuşulmazdı. Hep olumsuzluklarla anılırdı. Ancak, son beş altı yıldır yaptığımız seçimlerin hiçbirinde neredeyse çay politikalarına, muhalefet dâhil, temas edilmiyor Rize’de. Bu bile bir şeylerin iyi gittiğini göstermeye yeter diye düşünüyorum. ÇAYKUR çay işleme kapasitesini bir plan dâhilinde son dört senede günlük 6.600 tonlardan 8.000 -8.500 tonlara yükseltti.  Sayın Bakanım, çay kampanyası son dört seneden beri günlük 8.000-8.500 ton çay işleme kapasitesine ulaşmış durumdadır. Bu, 2011’de yapılan bir geniş toplantıda kararlaştırılan kararlar doğrultusunda yapılan bir çalışmadır. Bunu orta vadede 10 bin ton günlük işleme kapasitesine ulaştırma gibi bir gayret içerisindeyiz. Bu neyi getirecek? Bir kere daha çok çay işlenebilecek. Sizin işleme kapasiteniz 6.600 -7.000 tonlardayken siz ne yaparsanız yapın belki yüzde 40’ını bile işleyemez durumda olurdunuz ama kapasiteyi artıracaksınız ki bu işlemeyi artırıp sektör içindeki ÇAYKUR’un payını artırabilesiniz.  İşte, bu yapılıyor ve kademeli bir şekilde ÇAYKUR’un sektörün içindeki payı artırılmış oluyor. .10 bin tona çıkarıldığı takdirde bir başka faydası daha olacak, çayın daha kısa sürede işlenmesi gibi bir durumu getirecek. Bu da çayın kalitesini artıracak. Çayda son üç senede uygulanan randevulu sistem Rize’de herkesi memnun etmiştir; üreticiyi de memnun etmiştir, müstahsili de, fabrika sahibini de, ÇAY-KUR çalışanını da, herkesi memnun etmiştir.“ dedi.

[reklam]

Milletvekili Ayar AK Parti öncesindeki çay paraları ödemelerine de dikkat çekerek, “Sayın Bakanım, çayda AK PARTİ politikaları öncesinde bir yıl satın alınan çayın parası ertesi yılın kampanyası başlatılıncaya kadar ödenmezdi. Yüzde 50 enflasyonun olduğu, yüzde 70 enflasyonun olduğu o dönemde bir yıldan öbür yıla ödenen çay parası yüzde 50 eksilerek, yani hangi satın alma gücünde ödendiğini takdirlerinize arz ediyorum. Her alınan çayın parası ertesi ay, bilemedin öbür aya kalmadan ödenmektedir, müstahsil bunu biliyor, görüyor.” Diye konuştu

Organik çayla ilgilide bilgi  veren Milletvekili Ayar, “Organik çaya geçiş noktasında çok ciddi adımlar atıldı. Kabul etmek lazım daha hızlı gitmeli ama bu sizin istediğiniz hızda gitmez çünkü belli zamana ihtiyaç var. Bugün “Şu havzayı organik çaya geçirelim.” dediğiniz zaman en az üç seneyle beş sene arasında bir zamanda geçirebiliyorsunuz. Dolayısıyla, bir de Rize’nin her tarafındaki çay bölgesinin tamamını  organik çay yapma imkânınız yok. Çünkü belli bir kara yolu güzergâhında olanlar; egzoz, vesaire… Bunlar teknik konular ama aldığımız brifinglerden biliyoruz bu belli yükseklikte belli havzalarda olmak durumunda. Belki zaman içerisinde gelişen yeni tekniklerle tamamı geçirilebilir ama şu an itibarıyla da bu konuda bayağı yol alınmış durumdayız. Sayın Bakanım, bu konuda söyleyecek çok sözümüz var ancak Başkanın zaman konusundaki uyarılarını da dikkate alarak, mesajı doğru okuma adına ben sözü uzatmak istemiyorum. Çayın bugünü dünden daha iyidir, çayın geleceği bugünden çok daha iyi olacak.”  dedi.

[reklam]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Temmuz Gazileri Rize'de O geceyi anlattı
15 Temmuz Gazileri Rize'de O geceyi anlattı
Göktürk Fırat'tan Sütlüoğlu'na veda ziyareti
Göktürk Fırat'tan Sütlüoğlu'na veda ziyareti