Amatörün sahası bu kez Külliye’ye takıldı

Amatörün sahası bu kez Külliye'ye takıldı

Rize merkezde 2 yıldır yapılması planlanan ama bir türlü kazma vurulamayan Amatör Futbol Sahasına bu kez de Rize Belediyesi’nin Külliye projesi darbe vuruyor.

13 Şubat 2015 - 12:00 - Güncelleme: 04 Ağustos 2017 - 14:24

Rize’nin Müftü Mahallesi’nde bulunan ve “Rize Amatörünün Mabedi” olarak adlandırılan Ekrem Orhon Stadının 2 yıl önce yıkılmasının ardından geçen sürede, onlarca kulübü ve yüzlerce futbolcuyu ilgilendiren yeni futbol sahasının yapımına bir türlü başlanamadı.

Ekrem Orhon Stadının yerine yapımına başlanan Gençlik Merkezi’nin tamamlanmak üzere olduğu şu günlerde, Rize amatörünün merakla beklediği yeni saha projesinin de, Rize Belediyesi tarafından sahilde yapılması planlanan Külliye projesi nedeniyle iptal edilmek istendiği öğrenildi. Önce sahil dolgu alanındaki itfaiye müdürlüğü yanına yapılması gündeme gelen ve hatta Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bütçesi de çıkan proje, Şehir Plancıları Odası’nın yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvurmasıyla iptal edilmiş, ardından ise bu kez Rize Limanı yanındaki alanda yapımı gündeme gelmişti. Burasının da liman genişletme alanı içinde olmasından dolayı vazgeçilen proje tekrar itfaiye yanına alınmıştı.

KÜLLİYE’NİN YANINA SAHA YAKIŞMAZ!

Rize Milletvekili Hasan Karal, Ak Parti Rize eski İl Başkanı Hikmet Ayar ve Rize Valisi Ersin Yazıcı’nın özellikle üstünde durdukları ve artık bir namus meselesi olarak gördükleri sahanın yapılabilmesi için siyasilerin onay vermesinin beklendiği öğrenildi. Projenin bekletilme sebebi ise, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’ın 30 Mart Yerel Seçimlerinde “10 Numara Projeler” isimli seçim vaatleri arasında yer alan ve sahilde yapılacak olan Külliye projesi olduğu ifade ediliyor. Sahil dolgu alanında 200 dönüm arazi üzerine yapılacak ve kubbelerinin de camdan yapılacağı için dünyada eşi benzeri olmayacağı, Rize’nin vizyon projesi olacağı yönünde tanıtımları yapılan külliye projesinin yanında bir futbol sahasının yakışmayacağını düşünen yetkililer tarafından, 2 yıl önce hazırlanan, 2 kez plan ve tadilattan geçirilen futbol sahasının, Rize Belediyesi Meclisinde geçtiğimiz aylarda onaylanmasına rağmen Şehir Plancıları Odası’nda bekletmeye çalıştıkları ifade ediliyor.

SAHAYA İLK DARBEYİ BAKIRCI MI VURDU?

2012 yılındaki açıklamalarında spora ve sporcuya yapılan yardımların camiye yapılan yardımlar kadar hayırlı olduğunu söyleyen Rize eski Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın, projesi hazırlanan, bakanlıktan bütçesi çıkan ve ihale aşamasına gelen ilk projeyi, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Ocak ayı içinde TMMOB Şehir Plancıları Odası Rize Şubesine şikayet ettiği ve şube tarafından mahkemeye başvuru yapılmasını sağlayarak yürütmeyi durdurma kararı alınmasına sebep olduğu iddia edilmişti.

HASAN KARAL NE DEMİŞTİ?

2014 Ekim ayı içinde kutlanan Amatör Spor Haftası Ödül töreninde bir konuşma yapan Rize Milletvekili Hasan Karal, yeni sahanın yapılması için çalışmaların hızla devam ettiğini belirtmiş ve “Rize’deki yıkılan Ekrem Orhon Stadının yerine yenisinin yapılamamasının muhatabı biz siyasilermişiz gibi sürekli bir eleştiriye maruz kalıyoruz. Yeni stad için yerimizi belirledik, Bakanlıktan binbir güçlükle 10 Milyon lira bütçesini de çıkardık ve bu para hala beklemededir. İhalesini de yapmamıza rağmen maalesef birileri bu projeyi yargıya taşıdı ve yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Burada, projenin bütçesini çıkartan, yeni bir stad yapılması konusunda gayret sarf eden siyasi iradenin yargılanması yerine, projeyi yargıya taşıyıp yapılmasına engel olan kesimler için de amatör spor camiasının sesini yükseltmesini beklerdik” demişti.

BÜYÜK BİR VEBALİN ALTINDALAR

Gelinen noktada bir türlü çözüm üretilemeyen ve sürekli ötelendikleri için isyan etme noktasına gelen amatör kulüp yöneticileri, bu işten sorumlu herkesin büyük bir vebal taşıdığını söylüyorlar. Rize merkezdeki onlarca kulübün ve yüzlerce futbolcunun idman ve maçlar için ilçelere gitmek zorunda kalmalarıyla 2 yıldır mağdur olduklarını belirten amatör spor emekçileri, kulüplerin yeterli bütçeleri olmaması nedeniyle taşıma anlamında ek külfete maruz kaldıkları, her geçen gün futbolcu sayılarının azaldığını ve liglere katılabilmek için yeterli sayıda futbolcu lisansı yapamayacak noktaya geldiklerini, merkezde bir saha olmadığı sürece Rize amatörünün gidişatının daha da içler acısı bir hale geleceğini belirtiyorlar. Öte yandan Rize’deki amatör kulüplerin önümüzdeki günlerde büyük bir tepki yürüyüşü ve eylem hazırlığı içinde oldukları öğrenildi.

Turgay AYHAN

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak