Altyapının kaderi Karaca’ya emanet

Altyapının kaderi Karaca'ya emanet

Çaykur Rizespor'un yeni sezon için hazırlıklara başlayacağı ve Rize'de gerçekleştireceği 6 Temmuz'daki 1. etap kampına az bir zaman kaldı.

22 Haziran 2016 - 00:23 - Güncelleme: 20 Temmuz 2017 - 20:44

Tabii her sezon olduğu gibi bu sezon başı da önemli olan konu, altyapıdan kimlerin bu kamplara katılacağı konusu...

Geçtiğimiz haftalarda altyapının başına başarılı teknik direktör Mehmet Ali Karaca'nın getirildiğini öğrendik. Karaca altyapı için büyük bir şans ama Karaca bu şansı, sistemin adamı olmak için kullanırsa, gençlere bir faydası olmaz. Elindeki yetkiyi sonuna kadar kullanmaz ve hem teknik heyete, hem yönetime karşı sadece "emredersiniz" demekten başka bir şey yapmazsa altyapının bir kez daha "vah haline" deriz.

Sürekli vurguladığım bir nokta vardır; "Altyapının kaderi teknik direktörlerin eline bırakılamaz". Maalesef yıllardır istikrarsız bir şekilde ha bire teknik direktör değiştiren Rizespor, altyapısının kaderini sürekli bu gelen hocalara bıraktı ve bir türlü altyapısı ne gelişti, ne de futbolcu yetişebildi. Oysa Mehmet Ali Karaca gibi bir isim yıllarca altyapının başında olsa, teknik heyetle, yönetimle, altyapı arasında köprü görevi kursa, durum çok daha farklı olabilirdi.

Tabii bu göreve sahip olan kişinin kesinlikle tuttuğunu koparan bir isim olması gerekiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi yetkisini kullanmaz, sistemin adamı olur, her şeye "emredersiniz" derse, Rizespor altyapısında değişen, gelişen bir şey olmaz.

Öncelikle Karaca Hocanın yeni görevi hayırlı olsun diliyorum ve umarım, altyapıdan çıkacak isimleri seçmede tek yetkili kişi kendisi olur. Yıllardır adamı olanın iş bitirdiği sisteme artık son verir de altyapıda sadece yeteneği olanın ön plana çıktığı bir sezon geçiririz.

Hikmet Hoca altyapıya önem verdiğini her fırsatta dile getirdi ama bana göre tribüne oynamaktan başka bir şey yapmadı. Profesyonele imza attırdığı ya da idmanlara çağırdığı bazı futbolcuları neye, kime, hangi rapora göre çağırdığını bilemiyoruz. Hele hele araya hatırı sayılır isimleri de sokması yine eski durumların yaşanmasına sebep oluyor.

Devre arası torpille profesyonel yapılan Deniz Kerem Şişman transferini eleştirip kendisinin de aynı türden şeyler yapması samimiyetsizliğin daniskası. Kaldı ki bu kadar çocuğu prof yapmak önemli değil, önemli olan takımda şans vermek, gelişmesini, güvenini artırmak ve parlamasını sağlayıp ileride iyi paralara satılabilecek bir altyapı futbolcusu konumuna getirmek ama bu kafayla iş yapanı görmedik henüz.

Şimdi kamp dönemi yaklaşıyor ve altyapıdaki gençleri, kampa gidip gidemeyeceklerinin heyecanı sarmış durumda. Kiralık gidip gelen Taha Gür, İlyas Sarı, Muhammed Emre Kalkan, Ozan Papaker ve Furkan Safi'nin yanı sıra takımda bulunan profesyonel isimler Ufuk Buncukçu, Oğuzhan Malcı, Muhammed Emin Balcılar, Burak Can Şen ve Yasin Yavuz kamp için bekleyen isimler.

Henüz bu isimler içerisinden kampa davet edilenlerin İlyas Sarı, Oğuzhan Malcı, Muhammed Emin Balcılar ve Yasin Yavuz olduğunu öğrendim. Yasin, 3 Mayıs itibariyle Rizespor'da profesyonel yapılan sürpriz bir isim olarak yer aldı. Sessiz sedasız gerçekleştirilen ve yangından mal kaçırırcasına yapılan bu profesyonel sözleşme olayının hangi rapora göre yapıldığını merak ediyorum. Bir hoca ligin bitimine bir kaç hafta kala neden bir altyapı futbolcusunu prof yapmak istesin? Zaten lig bitiyor, sezon başı, hatta kampa çağırdıktan sonra da bu isim prof yapılabilirdi ama ne bu acele çok merak ediyorum.

Neyse tekrar kampa kimlerin çağırılacağı kısmına gelirsek, Kaleci Mert Kuleli'yi saymıyoruz malum kendisi takımın 3. kalecisi. Toplam altyapıdan yetişmiş 10 profesyonel futbolcu var ve bunlardan sadece 4'ü kampa çağırılmış. Diğer 6'sı ne olacak bilmiyoruz. Peki ya profesyonel olmamış ve kamp hayali kuran, bu sezon başarılı bir performans sergileyen isimler ne olacak? Onların da kamp yaşama hakkı yok mu?

Bu sezon U21 ve U19 ekibinde oynadığı maçlarda iyi performanslar sergileyip, isimlerinden söz ettiren 4-5 genç var. Çok merak ediyorum bu isimler kampa çağırılacak mı? Altyapı hocaları mutlaka raporlarını vermiştir ve bu isimlerin o raporlarda da yer aldığına eminim. Bu gençlerin de o kampı hak ettiğine inanıyorum.

Ama tabii Rizespor'da yeteneğe bakmayıp, adamına, arkasına, hatıra bakarak iş yapıldığı sürece birileri ah almaktan öteye gitmez, yetenekler harcanmaktan öteye gitmez, birilerinin de sadece turşusu kurulmuş olur.

Sadece profesyonel yapmak da elbette yeterli değil, onlara şans vermek, daha iyi yetişmeleri için sözleşme süreleri boyunca onlara takım bulmak, gelişmelerini sağlamak önemli. Ancak bu yıllardır yapılmıyor. Pilot bir takımı da olmayan Rizespor, her sezon profesyonel sözleşme imzalattığı gençlerin çoğunu kendi kaderine bırakıyor. Tabii bunda teknik direktörlerin katkısı çok fazla. O yüzden artık Rizespor altyapısının kaderini teknik direktörlerin eline bırakmamak gerekiyor.

İşte bu noktada Mehmet Ali Karaca'ya çok iş düşüyor. Karaca Hoca tavrını gençlerden yana kullanırsa kazanan Rizespor altyapısı olur ama kullanmazsa bizler aynı şeyleri yıllarca boş yere yazmaya devam etmiş oluruz.

Zümrüt Rize Gazetesi 21.06.2016 Sayı: 22,374

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de elektrik akımana kapılan genç hayatını kaybetti
Rize'de elektrik akımana kapılan genç hayatını kaybetti
Çaykur Brezilya pazarına girdi
Çaykur Brezilya pazarına girdi